Un grup de nutriţionişti germani au publicat o lista a alimentelor benefice organismului, cu efectele şi modul în care acestea protejează sau reglează funcţiile şi activitatea diferitelor organe. Se spune că studiul lor a fost publicat pe Bild şi este foarte apreciat. Nu ştiu cât de adevărat este, se ştie că totuşi nemţii au o industrie farmaceutică din cele mai bune din lume, dacă eliminăm medicina tradiţionalistă chineză, şi că de regulă nu îşi bat joc de sanătatea propriilor cetăţeni, aşa că personal acord credit acestui studiu, dacă le aparţine cu adevărat. În plus o parte din „descoperiririle” lor sunt de mult cunoscute şi aplicate de ” specialiştii” români din popor care nu au nevoie de laboratoare pentru a se trata cu plante sau a consuma anumite alimente ca leac.
Având în vedere acest fapt, postez aici un material primit pe mail cu rezerva că este greu de verificat dacă acesta chiar aparţine celor menţionaţi. E bine de ştiut şi eventual comparat cu cele deja ştiute, poate chiar experimentate de fiecare.
Materialul a fost publicat si pe :
http://www.libertatea.ro/detalii/articol/100-de-alimente-bune-pentru-sanatate-286220.html
http://suntsanatos.ro/alimentatie-si-nutritie/care-sunt-cele-mai-sanatoase-100-de-alimente-ce-iti-protejeaza-organele.html
http://hoinarprinlume.forumcommunity.net/?t=43462704
http://www.fitness-god.ro/alimente_nutritioniste.php
"Cadrelor militare nu li se poate ordona si le este interzis sa execute acte contrare legii, obiceiurilor razboiului si conventiilor internationale la care Romania este parte; neexecutarea ordinelor in aceste conditii nu atrage raspunderea penala si civila a subordonatilor."
NOTA: Decizia de publicare a mesajelor dvs. apartine administratorului siteului In Cuiul Catarii. Responsabilitatea juridica pentru continutul mesajelor postate va revine in totalitate. Va rugam sa folositi un limbaj civilizat.
Sectiunea de comentarii din site este moderata. Mesajul dvs va fi afisat in site doar daca va fi activat de catre un moderator.
Citez din primul link afișat: „100. Ardeiul iute. Previne creşterea zahărului din sânge, care poate duce la formarea colesterolului pe vasele inimii.” Dacă aș fi doctor mi-aș permite a râde în hohote. Nu sunt, așa că am rămas tablou…